Zahradnický portál zeleň.cz

vše o zahradě a zahradničení


Navigace:


Magazín

Arboristika I. - úvod do stromolezectví

perex_01.jpg

Slovo arbor pochází z latiny a znamená strom. Arboristika je tedy obor věnující se péči o dřeviny rostoucí především v sídelních oblastech jako jsou parky, aleje, zahrady, památné stromy a výsadby zvláštního významu.

Stromy jsou součástí našeho života od nepaměti. Znamenají pro nás důležitou, nepostradatelnou, ale tak samozřejmou kulisu, kterou snad už ani nevnímáme. A přitom stačí jen tak málo, například vykácet část stromořadí podél cesty, kterou denně jezdíme autem a už se jaksi necítíme. Je to, jako bychom se ocitli někde jinde. Známé zatáčky se náhle zrádně zalamují, rovinky jsou jaksi delší a cesta nám připadá nějaká moc úzká. A stačilo tak málo: jen z těch známých kulis odebrat pár stromů. Máme štěstí, že žijeme v době, která nás na každém kroku obklopuje úžasnými velikány starými stovky let. Je plná nových, svěžích stromů, jež jsou součástí každého dostavěného domu, montážní haly, parkoviště, sídliště. A právě proto, abychom si mohli pohled na toto široké spektrum stromů náležitě a v klidu vychutnat, je tu obor zvaný arboristika, neboli péče o stromy, který bych Vám chtěl přiblížit.

Snad každý z nás se už někde v parku, na ulici, či jinde setkal s tím, že ze stromů visí barevná lana, něco většinou také velmi barevně vyvedeného se pohybuje v koruně, něco neméně barevného se pohybuje pod stromem a chytá to větve padající shora. Tak to jsou arboristé, někdy též zvaní stromolezci. Arborista je v podstatě zahradník pracující na zahrádce zvané strom a stará se o to, aby byla pěkná, čistá, uklizená, bezpečná a zdravá, bez škůdců a chorob. Rád bych Vám v další části prozradil odpovědi na otázky, které nám nejčastěji pokládáte, tak, abyste si udělali přesnější obrázek o naší práci.

arboristika_02.jpg arboristika_03.jpg
Výstup do koruny                                    Práce v koruně a kmenová smyčka
 

Otázka první: „Jak se na strom vůbec dostanete?“ Pokud přijdeme k menšímu stromu, samozřejmě použijeme žebřík. V případě, že už to ze žebříku nejde, vybalí stromolezec ze své pracovní tašky tenké, padesátimetrové nahazovací lanko a najeden konec uváže pomocí uzlu nahazovací váček. Stoupne si pod stromem na vhodné místo a snaží se ručně přehodit, nebo za pomocí praku vystřelit lanko s váčkem, aby obloukem přeletělo korunu stromu. Pokud se mu to podaří tak, aby lanko vedlo přes vhodné rozvětvení v horní partii koruny stromu, naváže pak na jeden jeho konec silnější výstupové lano. Výstupové lano přetáhne pomocí nahazovacího lanka přes rozvětvení zpátky k sobě a uváže jeden konec k patě stromu aby ho zajistil. Druhý, volný konec použije k výstupu do koruny stromu.

arboristika_11.jpg arboristika_05.jpg
Stoupací lano                                          Sedací úvazek a pomůcky
 

Otázka druhá: „Jak po laně?“ K pohybu po výstupovém laně se používá celá řada stoupacích blokantů. Jedna z variant, kterou používáme i my je kombinace tří blokantů:

  1. Ruční stoupací blokant, známý pod obchodním názvem Jumar.
  2. Prsní blokant připevněný karabinou a popruhem k sedacímu úvazku.
  3. Nožní blokant tzv. Pantin, upevněný za pomoci řemínku k vnitřní straně boty v oblasti kotníku.
arboristika_10.jpg arboristika_13.jpg arboristika_14.jpg
Stupačky                           Prsní blokant                      Výstup do koruny
 
arboristika_15.jpg arboristika_16.jpg arboristika_01.jpg
Výstupy do koruny
  

Otázka třetí: „Co děláte dál, pokud jste v koruně?“ Po dosažení nejvyššího bodu na výstupovém laně, se stromolezec v koruně zajistí ke kmeni stromu kmenovou smyčkou. Jedná se o lano opatřené na jednom konci karabinou a na druhém opět blokantem. Už jsem se zmínil o sedacím úvazku. Jde o podobnou bezpečnostní pomůcku, jakou používají horolezci, jen upravenou pro práci. Hlavní rozdíl mezi naším pracovním úvazkem a horolezeckém je v tom, že úvazek určený k práci je po stranách opatřen kovovými kroužky, které slouží k upevnění kmenové smyčky. Pokud stromolezec dosáhne po velkém úsilí tohoto okamžiku, může si oddechnout, protože právě absolvoval cestu na pracoviště a může začít pracovat. Ale o tom až v příštích kapitolách, v kterých si řekneme něco  o samotné práci v koruně, o technologických postupech při řezu stromů, o kácení stromů lanovou technikou a nakonec Vám i poradíme jak odstranit pařez.

                                                              Pro portál Zeleň.cz Radovan Vosátka

 

banner2.jpg

 

Poslat známému


Diskuze

Údaje pro odeslání příspěvku


Opište 3 černé symboly:
captcha imag  
Diskuse k tématu je prázdná. Vložte do ní první příspěvek právě Vy.

Z médií

Žravé housenky zavíječe zimostrázového opět decimují keře
14.8.2018 - hobby.cz

Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát
23.3.2018 - hobby.cz

Nejchutnějším jablkem je Angold z Holovous, který vydrží až do dubna
25.1.2018 - hobby.cz

Pestrobarevná podzimní nadílka v zahradách
29.11.2017 - novinky.cz

Živý plot z jehličnanů: túje nejsou jediné, nebojte se smrku ani jedle
16.3.2017 - hobby.cz

archiv médií


Anketa

Jak rychle Vám letos díky vlhkému létu rostla tráva?

Asi jako minulý rok.
32% 32%
O něco více než minulý rok.
36% 36%
Mnohem více než minulý rok, nestíhal jsem sekat.
31% 31%

Celkem hlasovalo 1876 čtenářů.

Uživatelské galerie

Slimáci na pivo
Slimáci na pivo

další galerie

Přihlášení

Přihlašovací údaje

Galerie rostlin

Lilium hybr. 'Marhan'
Lilium hybr. 'Marhan'

další rostliny


Vyhledávání

Hledaný text

Hlavní menu:

Info:


© 2022 zelen.cz