Zahradnický portál zeleň.cz

vše o zahradě a zahradničení


Navigace:


Galerie rostlin

Anethum graveolens

český název: kopr vonný

Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens
Anethum graveolens

Anethum graveolens pochází z jižní Evropy. Jako kulturní rostlinu jej znali již ve starověkém Egyptě a Palestině. V antické kuchynibyl velmi oblíbený a přidával se do pokrmů atletům. Ve střední Evropě se kopr vonný pěstuje od 15. století a snadno zde zplaňuje. Dnes se pěstuje nejen na zahrádkách jako zelenina a koření, ale i na větších kulturních plochách pro nať a pro silici používanou v potravinářském a konzervárenském průmyslu. Nejdůležitější součástí silice je karvon, který najdeme i v semenech kmínu. Nejvíce silice je v plodech (4,5 - 6%), nejméně v čerstvých listech (0,5 - 0,9%). Nať má vysoký obsah vitamínu C a provitamínu A. Listy mladých rostlin ochucujeme saláty, pomazánky, nálevy, polévky či omáčky, nebo je konzervujeme v soli, octě, mrazením či sušením. Starší, kvetoucí i odkvetlé rostliny se používají při nakládání různých druhů zeleniny. Mletým koprovým semenem ochucujeme saláty či grilovaná masa.

Kopr vonný je jednoletá rostlina. Dorůstá výšky až 120 cm. Je nenáročný, ale v chudé půdě zůstává nízký. Listy mají duté pochvy, jsou několikrát dělené, složené z nitkovitých úkrojků, hladké a ojíněné. Květy jsou drobné, žluté, v okoličnatém květenství. Plod je oválná dvounažka, silně sploštělá, žebernatá, šedohnědá s křídlatou obrubou. Kopr vyséváme přímo buď do řádků vdálených od sebe 20 - 30 cm, nebo jako mezikulturu. Nať sklízíme asi za 50 dnů po výsevu, když jsou rostliny asi 15 cm vysoké a zatím nevytvořili květenství. Osvědčuje se opakovaný výsev po 14 - 21 dnech až do června, abychom prodloužili sklizeň. Rostliny z pozdějších výsevů rychle vybíhají do květu a tvoří jen chudou nať. Pěstují se odrůdy např.

'Compact' - je kompaktní odrůda určená pro pěstování v truhlících či jiných nádobách. Vyniká jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je nízká, v plném růstu 30 - 40 cm vysoká, bohatě olistěná s tmavě zeleným listem. Sklízíme celé rostliny, když dorostou výšky 15 - 20 cm. Sklizenou nať lze dobře sušit ve stínu, při umělém dosoušení nesmí teplota překročit 35° C.

'Hanák' je výnosná odrůda s jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je středně vysoká, v plném růstu 80 - 100 cm, středně olistěná s jasně zeleným listem. Konzumní část je list, který se řeže s celou mladou 15 - 20 cm vysokou rostlinou u země. Sklizenou nať lze dobře sušit ve stínu, při umělém dosoušení nesmí teploty překročit 35° C. Pro nakládání zeleniny, např. okurek se rostliny sbírají až v květu. Vegetační doba je 65 - 75 dní, ze 100 m2 lze sklidit 100 - 140 kg zelené hmoty. Má výhodný poměr listů k celkové hmotě rostliny.

'Mamut' je velmi vzrůstná odrůda kopru s vysokým výnosem zelené hmoty. List je tmavě zelený s výrazně kořeněnou vůní a chutí. Vhodný na sušení i mražení.Předchozí | Další

Poslat známému


Diskuze

Údaje pro odeslání příspěvku


Opište 3 černé symboly:
captcha imag  
Diskuse k tématu je prázdná. Vložte do ní první příspěvek právě Vy.

Z médií

Žravé housenky zavíječe zimostrázového opět decimují keře
14.8.2018 - hobby.cz

Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát
23.3.2018 - hobby.cz

Nejchutnějším jablkem je Angold z Holovous, který vydrží až do dubna
25.1.2018 - hobby.cz

Pestrobarevná podzimní nadílka v zahradách
29.11.2017 - novinky.cz

Živý plot z jehličnanů: túje nejsou jediné, nebojte se smrku ani jedle
16.3.2017 - hobby.cz

archiv médií


Anketa

Jak rychle Vám letos díky vlhkému létu rostla tráva?

Asi jako minulý rok.
32% 32%
O něco více než minulý rok.
36% 36%
Mnohem více než minulý rok, nestíhal jsem sekat.
31% 31%

Celkem hlasovalo 1851 čtenářů.

Uživatelské galerie

Slimáci na pivo
Slimáci na pivo

další galerie

Přihlášení

Přihlašovací údaje

Galerie rostlin

Salvia nemorosa 'Viola Klose'
Salvia nemorosa 'Viola Klose'

další rostliny


Vyhledávání

Hledaný text

Hlavní menu:

Info:


© 2022 zelen.cz